پرواز هواپیماهای فوق سبک بر فراز جنگل‌های هیرکانی

عملیات پروازی با هواپیمای فوق سبک مجهز به دوربین های تصویربرداری فتوگرامتری به منظور پایش تغییرات جنگل، امروز ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ با حضور رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در فرودگاه نوشهر استارت خورد.

این اولین پروژه مشترک مرکز نوآوری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه ژئوماتیک است .

 

سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای انجام عملیات تصویربرداری هوایی و آشکارسازی تغییرات پوشش درختی در حوزه‌های جنگلی شمال از خدمات و توانمندی شرکت‌های دانش بنیان استفاده می‌کند.

به گزارش رایان مپ روز دوشنبه (۲۳ فروردین ماه) چند دستگاه هواپیمای فوق سبک با پرواز بر فراز جنگل‌های هیرکانی، اثرات تغییرات اقلیمی در بروز آفات و بیماری‌ها، تغییرات کاربری اراضی، تخریب و قاچاق چوب از برخی مناطق جنگلی را با استفاده از نوآوری‌ها و فناوری‌های به‌روز در بخش صنعت هوایی رصد و پایش و همزمان تصویر آن را به سامانه اعلام می‌کند.

در فاز اول این برنامه سطحی محدود از جنگل‌های هیرکانی تحت پوشش انجام این فعالیت قرار می‌گیرد و در فاز بعدی، خدمات تصویربرداری و نظارت هوایی در گستره وسیعی از جنگل‌های هیرکانی خواهد بود. 

استفاده از هواپیماهای فوق سبک در تصویربرداری هوایی، دانشی نوپا در این بخش است و در معدود کشورهای دنیا و آن هم در سطح محدود، انجام می‌گیرد. اجرای این پروژه با همکاری  شرکت‌ دانش بنیان  رایان نور تدبیر (مورد وثوق معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری) انجام می‌شود.

 استفاده از هواپیماهای فوق سبک در کنار سایر فعالیت‌ها ازجمله اقدامات حفاظتی است که سازمان جنگل‌ها با تشدید آن فضا را برای قاچاقچیان چوب و تخریب کنندگان جنگل ناامن می کند.