پهپاد نقشه برداری دارای اسکنر لیزری (Lidar UAV)

 

 

در طول دهه گذشته استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین یا وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین  به عنوان یک سیستم عامل حسگر انعطاف پذیر برای نقشه برداری و نظارت بر محیط زیست به سرعت پیشرفت کرده است.

در ابتدا  تحقیقاتی بوده  ، اما به طور فزاینده ای برنامه های تجاری پهپاد شروع به توسعه برای استفاده عملی می کنند.

اخیراً سیستم های لیزر اسکنر معروف به تکنیک تشخیص نور و تابش (لیدارها)  برای پهپادها نیز در دسترس هستند.

از این سیستم  لیدار، می توان مدلهای  دقیق سه بعدی اشیا را جمع آوری و نقشه برداری کرد: به عنوان مثال ، گیاهان ، درختان ، ساختمانها ، زیرساخت ها مانند دایک ها و سطح زمین .

تشخیص و انعطاف پذیری نور (لایدار) با ارسال پالس های لیزر به آرایه ای از جهت های دقیقاً تعریف شده به صورت متوالی کار می کند. اندازه گیری زمان حرکت لازم برای بازتاب هر پالس لیزر از اهداف و بازگشت به اسکنر لیدار، امکان بازسازی فواصل و جهت سطوح اطراف اسکنر را فراهم می کند. اتصال اسکنر لیدار به یک سکوی متحرک مانند پهپاد امکان نقشه برداری سه بعدی از مناطق بزرگتر را دارد زیرا  پهپاد در حال حرکت به جلو است .

مجموعه داده های اسکن لیزر بدون سرنشین خریداری شده می تواند به عنوان مجموعه داده خام یا به عنوان محصول نهایی پردازش شده ارائه شود (داده های xyz ،ابرنقاط سه بعدی  و مدل های سطح مشبک). قالب تحویل و سطح پردازش با کاربر توافق می شود. برای همه عملیات پرواز پهپاد لیزر اسکنر ، یک خلبان پهپاد و یک اپراتور آموزش دیده لازم است.

 

 

 

کاربرد ها :

سیستم اسکن لیزری پهپاد امکان ایجاد مجموعه داده های متنوعی را فراهم می کند ، از مبانی اولیه مانند داده های ابر نقطه ای (قالب  LAS) و تصاویر  RGB  با وضوح بالا ، تا محصولات پیشرفته تر مانند مدل های ارتفاع برش ( CHM ) ، نقشه های توزیع تراکم نقطه و پارامترهای جنگل.

این کاربردها شامل نقشه برداری از ساختار محصولات (فنوتیپ و کشاورزی دقیق) ، درختان (باغات و جنگلداری) و زیرساخت ها (ساخت و ساز و ایمنی) است اما همچنین می تواند برای نقشه برداری از زمین برای کاربردهایی مانند باستان شناسی و مدیریت ساحلی گسترش یابد. علاوه بر این ، سایر برنامه های کاربردی می توانند سفارشی سازی شوند . 

 

 

توضیح تصویر بالا : اسکن نمونه های داده ای پرواز اولیه : چپ: سطح منطقه کشاورزی و راست: مقطع درخت که اولین سیگنال بازگشت ، داخلی و آخرین بازگشت را از داخل تاج درخت نشان می دهد.

 

ترجمه : سایت رایان مپ 

منبع : Wageningen University & Research